Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
10. apríl 2019
2
3032

E.U. Prize - Mies van der Rohe Award 2019 - zvíťazila transformácia 530 bytov vo francúzskom Bordeaux

Nadácia Mies van der Rohe dnes oznámila víťaza Ceny EÚ za súčasnú architektúru - Mies van der Rohe Award 2019. Opäť zvíťazila rekonštrukcia veľkého obytného komplexu.
E.U. Prize - Mies van der Rohe Award 2019 - zvíťazila transformácia 530 bytov vo francúzskom Bordeaux

V Bruseli dnes boli vyhlásené výsledky Európskej ceny za architektúru - Mies van der Rohe Award 2019. Spomedzi piatich nominovaných prác sa stala víťazom Transformácia 530 bytov vo francúzskom Bordeaux. Dielo sme podrobne predstavili v tomto článku.

Cenu udeľuje Európska komisia v spolupráci s Miesovou nadáciou každé dva roky. Odbornú stránku zaručujú architektonické inštitúty a komisia odborníkov z vyše tridsiatich krajín. Víťaz spolu s cenou získa aj finančnú odmenu v sume 60-tisíc eur.

V aktuálnom ročníku porota vyberala z 383 prihlásených diel, našu krajinu reprezentovalo 8 realizáciíDo užšieho výberu 40 najlepších realizácií sa po prvýkrát dostal aj zástupca zo Slovenska - Bratislavská Mlynica. Následne porota na základe osobnej návštevy vyberala z piatich finalistov.

Tak ako aj víťaz spred dvoch rokov - renovácia obytného komplexu DeFlat Kleiburg, aj projekt v Bordeaux priamo reaguje na súčasné riešenie krízy bývania v európskych mestách. Revitalizácia jestvujúcej zástavby a mnohokrát aj jej radikálna transformácia je minimálne rovnako dôležitá ako nová výstavba. Projekt v Bordeaux ukazuje jeden z možných prístupov. Necháva prehovoriť individuálne príbehy obyvateľov, snaží sa podporiť komunitný život. Projekt sa dostal do užšieho výberu aj vzhľadom na aktuálnosť témy. Nutnosť vyrovnať sa s odkazom modernizmu nie je len francúzskou, ale aj celoeurópskou výzvou.

 

Predstavenie laureáta:

Transformácia 530 bytov vo francúzskom Bordeaux
Autori: Lacaton & Vassal architectes; Frédéric Druot Architecture; Christophe Hutin Architecture

Príklad rekonštrukcie je mimoriadne zaujímavý aj v kontexte slovenského stavebného fondu. Ukážka, ako sa dá urobiť naozaj zaujímavá obnova a zhodnotenie starších objektov masívnej bytovej výstavby "za plnej prevádzky". Efektívne, účelne a architektonicky čisto. S výrazným zvýšením kvality bývania.

Rekonštrukcia plne obsadenej bytovky začínala v interiéri a postupne sa dostala až na fasádu, kde predsadená pavlač (zimná záhrada) umožnila v maximálnej miere otvorenie bytov. Pôvodné malé okná nahradilo veľké posuvné zasklenie. Výsledkom je viac priestoru, svetla a výhľadov. Rekonštrukcia prebehla bez vysťahovania obyvateľov. Nové obvodové konštrukcie pomohli výrazne zlepšiť celkovú energetickú bilanciu stavby.

Porovnanie podoby pred a po rekonštrukcii
Porovnanie podoby pred a po rekonštrukcii

Komplikované východiská

Monumentálne monolitické obytné bloky nepatrili pred rekonštrukciou medzi atraktívne miesta na život. Málo svetla, plytké balkóny, zlé teplotechnické parametre obvodových konštrukcií... Projekt sa zameral na rekonštrukciu trojice bytových domov, ktorých náplň z prevažnej časti tvorilo sociálne bývanie. Ide o prvú fázu programu rekonštrukcie "Cité du Grand Parc" v Bordeaux.

V domoch postavených na začiatkom 60. rokov je viac ako 4000 bytových jednotiek. Rekonštrukcia budov G, H a I, s výškou 10 až 15 poschodí, sa týkala 530 bytov.

Situácia
Situácia

Nový priestor pre život

Náklady: 365 €/m2 
Realizácia 12 - 16 dní/byt
Výsledok: + 3,8 m hlboká zimná záhrada.

Renovácia obytných blokov výrazne pozdvihla kvalitu bývania. Veľmi presne dokázala v rámci obmedzeného rozpočtu zhodnotiť existujúce kvality, ktoré ostali zachované a nedostatky, ktoré bolo potrebné adresovať a odstrániť.

Dostavba veľkých zimných záhrad a balkónov, ktoré rozšírili obytný priestor, zabezpečila viac prirodzeného svetla, lepšie teplotechnické parametre a flexibilitu využitia priestoru.

Existujúce malé okná nahradili zasklené posuvné dvere na výšku celého podlažia, ktoré otvárajú obytný priestor do novovzniknutej zimnej záhrady.

Technické vybavenie bolo modernizované. Dva výťahy pri každom schodisku boli nahradené jedným väčším. Infraštruktúru doplnili nové výťahové šachty vedené pozdĺž zadnej fasády. Zrekonštruované boli kúpeľne a elektroinštalácia v bytoch. Zmeny sa dotkli aj spoločných priestorov a záhrad. Aj vďaka dotáciám sa nájomné po rozsiahlej  prestavbe nezdvihlo.

Rekonštrukcia plne obývaných objektov

Projekt je protipólom luxusných obytných blokov, ktoré sú často označované ako príklady ekologického bývania. Budovy G, H a I ukazujú možnosť ako dosiahnuť tieto kvality ekonomickým a udržateľným spôsobom.

Vzhľadom na realizáciu prebiehajúcu počas plnej prevádzky objektov, boli vylúčené výrazné zásahy do existujúcich konštrukcií, schodísk alebo podláh. Kľúčové bolo rozšírenie a výmena technického zariadenia. V bytoch prebehla renovácia hygienického zariadenia a dokončovacie práce.

Obytný priestor bol rozšírený o dodatočný 3,8 metrový prefabrikovaný modul. Otvorenie fasády prostredníctvom veľkých posuvných zasklených dverí, ktoré prepájajú všetky miestnosti so zimnou záhradou viedlo k výraznému zväčšeniu využiteľného priestoru.

Celkové náklady (365 €/m2) rešpektujú rozpočet len mierne prekračujúci úroveň bežných nákladov na základnú obnovu fasád, izolácií a technickej infraštruktúry.

Bolky H a I - postup stavebných prác
Bolky H a I - postup stavebných prác
Blok G - porovnanie stavu pred rekonštrukciou (hore) a po rekonštrukcii (dole)
Blok G - porovnanie stavu pred rekonštrukciou (hore) a po rekonštrukcii (dole)
Bloky H a I - porovnanie stavu pred a po rekonštrukcii
Bloky H a I - porovnanie stavu pred a po rekonštrukcii
Blok G - porovnanie stavu pred a po rekonštrukcii
Blok G - porovnanie stavu pred a po rekonštrukcii

Takto vyzerali byty pred rekonštrukciou...

12 až 16 dní na jeden byt

S cieľom skrátiť trvanie prác využíva stavba prefabrikované moduly. Betónové balkónové dosky a stĺpy boli osadené na miesto pomocou žeriavu. Voľne stojaca predsadená konštrukcia zaťažuje nosnú konštrukciu stavby len minimálne.

Stavebné práce prebiehali nasledovne: Po osadení prefabrikovanej konštrukcie boli odstránené pôvodné výplne okien a konštrukcie kontaminované azbestom. Následne boli  do obvodovej steny vyrezané otvory na celú výšku podlažia, ktoré vytvorili priestor pre posuvné dvere s tepelnoizolačným zasklením. Závesy za sklom poskytujú dodatočnú izoláciu vykurovaných interiérov.

Zo strany exteriéru bola osadená ľahká fasáda z priehľadných, profilovaných polykarbonátových panelov kombinovaných so sklenenými výplňami v hliníkových rámoch. Prehrievanie priestoru v letných mesiacoch pomáhajú redukovať reflexné slnečné clony.

Dôsledné plánovanie a organizácia staveniska umožnila transformáciu jedného bytu za 12 až 16 dní. Pol dňa zabrala inštalácia prefabrikovanej konštrukcie, dva dni rezanie otvorov a prispôsobenie fasády, ďalšie dva dni inštalácia nových výplní otvorov. Osem až dvanásť dní zabrala renovácia interiérov.

Takto sa býva po prestavbe...

 

Okrem hlavnej ceny je každoročne udeľovaná aj cena pre začínajúcich architektov - Emerging Architecture Prize

V aktuálnom ročníku zvíťazil mladý Toulouský ateliér BAST s jedálňou, ktorá rozširuje starý školský areál v mestečku Montbrun-Bocage na úpätí francúzskych Pyrenejí. 

Foto: BAST
Foto: BAST
Foto: BAST
Foto: BAST
Foto: BAST

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím